Bercsényis tanárok Izlandon
A JÁI Bercsényi Miklós Általános Iskolai Tagintézménye az EGT Alap személyzeti és oktatói mobilitására nyert támogatást, melyet a Tempus Közalapítvány közreműködésével tud felhasználni. 4 kiutazást tudnak megvalósítani a bercsényis tanárok, mely először egy izlandi iskola meglátogatásával kezdődött. Október közepén utazott ki Völgyi Hilda, Bucholsky Tünde és Kiss Attila hogy tanulmányozzák az izlandi főváros, Reykjavík egyik általános iskolájának, a Grandaskólinak az oktatási módszereit, az izlandi iskolai rendszert. A kiutazás alkalmával főként a pedagógiai módszerek megfigyelése volt a cél mindegyik tantárgy tanítását tekintve. Így a magyar pedagógusok jártak természetórán, nyelvórán, rajzórán és testnevelési órákon, úszásoktatáson, táncórán is. Ami a szembetűnő a magyar oktatási rendszerrel szemben, Izlandon elég játékos, könnyed formában zajlik az oktatás, több tanórán is körben ülnek a gyerekek a tanteremben, szinte beszélgetés folyik a tanárokkal, a testnevelési órán is játékosan folyik minden, a technikai elemek elsajátítása is. A gyerekek a tanárokkal együtt etették a tanteremben tartott földi gilisztákat, az igazgatóval együtt az akváriumban a halakat, mindent nagyon közvetlenül. Az iskolavezetéssel tartott beszélgetések során kiderült az is hogy ez rendszeresen így van, közben beszélgettek a tanárok az izlandi és a magyar oktatási rendszer hasonlóságairól, különbségeiről, a jó gyakorlatok beépítéséről a magyar iskolai rendszerbe. A magyar tanárok nyelvi kompetenciájukat is nagyon jól javították és a szerzett tapasztalatokat eljuttatják a megfelelő helyekre.
Természetesen a tanárok eljutottak Izland gyönyörű helyeire, megtekintették a csodás országot, többek között a Golden Circle ( Pingvellír, Geysír, Gullfoss ), a Secret Lagoon, a Blue Lagoon, Barnafoss, Borgarnes, Akranes és persze Reykjavík nevezetességeit is .
Tanáraink Norvégiában jártak
A Jászsági Általános Iskola Bercsényi Miklós Általános Iskolai Tagintézménye sikeresen pályázott a EGT Alap támogatására, mely oktatói mobilitásra adott lehetőségeket. Ennek keretében 2016. október 22. és 28. között Pesti Péter intézményvezető, Válenti Borbála tagintézmény-vezető és Balogh Zsuzsanna tanár a norvégiai Arendal városában, a Videregaende Skole iskolában intézménylátogatáson vett részt. A projekt célja a norvégiai idegen nyelvoktatás tanulmányozása volt. A norvég partneriskolában az angol nyelven kívül francia, német és portugál nyelvet tanítanak. A támogatásnak köszönhetően nagyon sok hasznos ismeretet szereztünk. Megismerkedtünk a norvég oktatás rendszerével, helyzetével, órákat látogattunk, megbeszéléseken vettünk részt. Eljutottunk több iskolába is, melyek közül az egyik nagyon modern felszereltséggel rendelkező intézmény volt, amit „irigységgel” telt ámulattal jártunk végig. Egyik tapasztalatunk az volt, hogy a diákok sokat profitálnak abból Norvégiában, hogy a külföldi filmeket nem szinkronizálják.
Az intézménylátogatás tapasztalatait nem csak a saját munkánkban tudjuk alkalmazni, hanem kollégáinkkal is megosztjuk.
Az utazás lehetőséget adott arra is, hogy megcsodálhassuk Norvégia fővárosának, Oslónak a látványosságait (Városháza, Viking Ship Museum, Vigeland szoborpark, Fram Museum, Oslo Opera House, Homenkollen Ski Museum) és felfedezhessük az ország páratlan természeti csodáit, a fjordokat, tengerpartokat és a csodás őszi színekben pompázó természetet.
Norvég vendégek Magyarországon
Röviddel hazatérésünk után 2016. november 6. és12. közötti örömmel üdvözölhettük Magyarországon új barátainkat. Három norvég kollégát láthattunk vendégül, akiknek a szakmai tapasztalatcserén, óralátogatásokon kívül hazánk szépségét is igyekeztünk megmutatni. Látogatásuk célja volt, hogy megismerjük egymás oktatási rendszerének környezeti nevelését, ennek módszereit. Érdeklődéssel vettek részt vendégeink a TTG (Természettudományos Tehetséggondozás) programunk foglalkozásin, hallgatták meg tanulóink beszámolóit az elmúlt évek alatti rendezvényeinkről, kirándulásaikról. Ezek után egy kis betekintést nyerhettek a norvég pedagógusok is a tanulók beszámolói alapján már megismert természetvédelmi területeink flórájába, faunájába. (Hortobágyi Nemzeti Park, Bükki Nemzeti Park, Duna- Ipoly Nemzeti Park). Nem maradhatott ki fővárosunk, Budapest sem (Pál-völgyi barlang, Sas-hegy), de Eger és Debrecen is elbűvölte vendégeinket.
Reméljük, hogy számos tapasztalattal és sok-sok élménnyel gazdagodva utaztak haza.