A Bercsényi Miklós Általános Iskola a 2016/17 tanévben az Emberi Erőforrások Minisztériuma által meghirdetett, Nemzeti Tehetség Program Matematikai Természettudományi, Technikai és Digitális kompetenciák fejlesztésére második alkalommal nyújtott be eredményes pályázatot.
Az 1.500.000 millió Ft vissza nem térítendő támogatásból 25 fő legtehetségesebb 6. 7. 8 osztályos tanuló bevonásával 60 órás „Ifjú anyagkutatók” elnevezésű programot valósítottak meg. A tanév egészében zajló foglalkozásokon a tanulók játékos kísérletek, mérések, modellek építése során ismerkedtek az anyagok összetételével, tulajdonságaival, előállítási és felhasználási lehetőségeivel.
Foglalkoztak a mindennapokban használatos anyagokkal, olajok, benzin, mosószerek, oldószerek, savak, lúgok, víz stb. tulajdonságaival, környezetvédelmi vonatkozásaival. A levegő összetevőivel, halmazállapot változásokkal. a fémek feldolgozásával, valamint a műanyagok előállításával és újrahasznosításával kapcsolatos feladatokat is megoldottak.
Az iskolában tanultakat tanulmányi kirándulásokon egészítették ki. Ellátogattak a Kutatók Éjszakája rendezvény keretében a Budapesti Műszaki Egyetemre, ahol aerodinamikai kísérleteket is kipróbálhattak. Az ELTE” Észbontogató” kémia előadásain az anyagok részecskeszerkezetével ismerkedtek. A Debreceni Atommagkutató Intézetben 2 napos kísérlet és előadássorozatán vettek részt, ahol rendkívül
érdekes és másutt nem látható anyagvizsgáló eszközöket láttak testközelből.
A Miskolci Egyetem Anyagtudományi Tanszékén a polimerekről, a fémek új típusú feldolgozási és újrahasznosításáról hallottak, de meglátogatták az Aluinvent Kft-t ahol alumíniumhabot és a Fux Zrt-t ahol kábeleket gyártanak.
Tanév végén a hagyományos „Játsszunk fizikát!” versennyel zártuk a programot, ahol a tanulók saját ötleteik alapján összeállított kísérleteket és modelleket mutattak be.
.
Jászberény,2017. június 8. Ördögné Legény Sarolta és Sass Judit
A 2015/16 tanévben iskolánk sikeresen pályázott az NTP- MTTD-15 számú programra.
25 fő hatodik, hetedik és nyolcadikos TTG programban részt vevő tanuló számára 60 órás tehetséggondozó foglalkozásokat tartottunk. 30 órában az iskolában dolgoztuk fel az energiaátalakítás, energiatermelés témakörét, minden órán kísérleteket, méréseket végeztünk. Három alkalommal tartottunk foglalkozást iskolán kívül is. Jártunk a Visontai Hőerőműben, a Kiskörei Vízi erőműben, megnéztük az Erki Szélerőművet. Előadáson jártunk a Budapesti Műszaki Egyetemen, a Fővárosi Hulladékhasznosító üzemben, érdekes földrajzórán vettünk részt a Szemlő-hegyi barlangban. A projektzáró „Játsszunk fizikát!” rendezvényen iskolánk minden tanulója megismerhette munkánkat.
A Bercsényi Miklós Általános Iskola a 2015/16 tanévben az Emberi Erőforrások Minisztériuma által meghirdetett, Nemzeti Tehetség Program Matematikai Természettudományi, Technikai és Digitális kompetenciák fejlesztésére sikeres pályázatot nyújtott be.
Az 1.600.000 millió Ft vissza nem térítendő támogatásból 25 fő legtehetségesebb 6. 7. 8 osztályos tanuló bevonásával 60 órás Energiasuli elnevezésű programot valósítottak meg. A tanév egészében zajló foglalkozásokon a tanulók játékos kísérletek, mérések, modellek építése során ismerkedtek meg az energiaátalakítás bonyolult folyamatával. Az iskolán kívüli foglalkozásokon a környék energiatermelő üzemeit látogatták meg. Jártak a Visontai Hő, a Kiskörei Víz , az Erki szélerőműben. Többnapos tanulmányúton felkeresték a Fővárosi Hulladékhasznosító üzemet, előadáson jártak a Budapesti Műszaki Egyetemen. Megismerkedtek a Duna-Ipoly Nemzeti Park élővilágával, érdekes földrajzóra keretében járták végig a Szemlő-hegyi barlangot.
Ördögné Legény Sarolta projektvezető tanár elmondta, hogy az iskolában évek óta működő Természettudományos Tehetség Gondozó programot, e pályázat sikeres lezárása után is folytatják, keresik az anyagi forrásokat a jövő évi programokhoz.
Programok
1. válogató
2. projekt nyitó
4. projekt záró
Iskolán kívüli foglalkozások
3 napos kirándulás
1 szemétégető, Műszaki egyetem
Duna Ipoly Nemzeti Park, Esztergom
Szemlő hegyi barlang, Skanzen
Szélerőmű, vízerőmű
Visonta Hőerőmű